Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR45 Series Solid State Relay, 60 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR4560D60PJ
RS Stock No: 2270882
Mfr Part No: DR4560D60PJ
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR45 Series Solid State Relay, 60 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR4560D60PJ
AttributeValue
Mounting TypePanel, DIN Rail
Terminal TypeCage Clamp, Spring
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC60 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]92 mm