Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR67 Series Solid State Relay, 60 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR6760A60RP
RS Stock No: 2270894
Mfr Part No: DR6760A60RP
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR67 Series Solid State Relay, 60 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR6760A60RP
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeScrew, Cage Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeInstantaneous Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC60 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]91.8 mm