Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR67 Series Solid State Relay, 60 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR6760D60P
RS Stock No: 2270901
Mfr Part No: DR6760D60P
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR67 Series Solid State Relay, 60 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR6760D60P
In stock - 1
AttributeValue
Mounting TypePanel, DIN Rail
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC60 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]91.8 mm