Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR67 Series Solid State Relay, 75 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR6760A75P
RS Stock No: 2270895
Mfr Part No: DR6760A75P
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR67 Series Solid State Relay, 75 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR6760A75P
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeScrew, Cage Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC75 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]91.8 mm