Sensata/Crydom Sensata/Crydom DRA1 CMX Series Solid State Interface Relay, 28 V dc Control, 3 A Load, DIN Rail Mount, DRA1-CMXE200D3
RS Stock No: 7018496
Mfr Part No: DRA1-CMXE200D3
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DRA1 CMX Series Solid State Interface Relay, 28 V dc Control, 3 A Load, DIN Rail Mount, DRA1-CMXE200D3
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Maximum Load Current DC3 A
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Control Voltage Range (DC)28 V
Minimum Control Voltage Range (DC)20 V
Maximum Load Voltage DC200 V
Height [mm]58.4 mm