Sensata/Crydom Sensata/Crydom EL Series Solid State Relay, 10 A Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 27 V dc Control, EL240A10-24
RS Stock No: 7406616
Mfr Part No: EL240A10-24
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom EL Series Solid State Relay, 10 A Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 27 V dc Control, EL240A10-24
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeQuick Connect
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC10 A
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC280 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]14.3 mm