Sensata/Crydom Sensata/Crydom EL Series Solid State Relay, 20 A Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 8 V dc Control, EL240A20-05
RS Stock No: 7406629
Mfr Part No: EL240A20-05
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom EL Series Solid State Relay, 20 A Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 8 V dc Control, EL240A20-05
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC20 A
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC280 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]14.3 mm