Sensata/Crydom Sensata/Crydom EL Series Solid State Relay, 30 A dc Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 14 V dc Control, EL240A30-12
RS Stock No: 1450589
Mfr Part No: EL240A30-12
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom EL Series Solid State Relay, 30 A dc Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 14 V dc Control, EL240A30-12
Out of stock
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC30 A
Maximum Load Voltage AC280 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]36.6 mm