Sensata/Crydom Sensata/Crydom EZ Series Solid State Relay, 18 A Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 32 V dc Control, EZE480D18
RS Stock No: 7360895
Mfr Part No: EZE480D18
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom EZ Series Solid State Relay, 18 A Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 32 V dc Control, EZE480D18
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeFast-On
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC18 A
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC660 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]38.1 mm