Sensata/Crydom Sensata/Crydom EZ Series Solid State Relay, 18 A rms Load, Panel Mount, 280 V Load, 15 V dc Control, EZ240D18S
RS Stock No: 2288612
Mfr Part No: EZ240D18S
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom EZ Series Solid State Relay, 18 A rms Load, Panel Mount, 280 V Load, 15 V dc Control, EZ240D18S
In stock - 22
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeFast-On
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC18 A
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC280 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]38.1 mm