Sensata/Crydom Sensata/Crydom GNR 90 Series Solid State Relay, 25 A rms Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, GNR25DCZ
RS Stock No: 1707345
Mfr Part No: GNR25DCZ
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom GNR 90 Series Solid State Relay, 25 A rms Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, GNR25DCZ
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel, DIN Rail
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC25 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]97 mm