Sensata/Crydom Sensata/Crydom GNR Series Solid State Relay, 45 A rms Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, GNR45DCZ
RS Stock No: 1450559
Mfr Part No: GNR45DCZ
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom GNR Series Solid State Relay, 45 A rms Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, GNR45DCZ
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel, DIN Rail
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC45 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]88.1 mm