Sensata/Crydom Sensata/Crydom HDC Series Solid State Relay, 160 A Load, Panel Mount, 150 V dc Load, 32 V dc Control, HDC200D160
RS Stock No: 7761406
Mfr Part No: HDC200D160
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom HDC Series Solid State Relay, 160 A Load, Panel Mount, 150 V dc Load, 32 V dc Control, HDC200D160
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeHeavy Duty Stud
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Switching TypeDC
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC160 A
Maximum Load Voltage DC150 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]58.4 mm