Sensata/Crydom Sensata/Crydom PCV Series Series Solid State Relay, 15 A Load, Panel Mount, 280 Vrms Load, 10 V dc Control, 10PCV2415
RS Stock No: 1450561
Mfr Part No: 10PCV2415
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom PCV Series Series Solid State Relay, 15 A Load, Panel Mount, 280 Vrms Load, 10 V dc Control, 10PCV2415
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew, Saddle Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC280 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC15 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]23 mm