Sensata/Crydom Sensata/Crydom PM67 Series Solid State Relay, 50 A Load, Panel Mount, 600 V ac Load, PM6760A50RPH
RS Stock No: 2270945
Mfr Part No: PM6760A50RPH
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom PM67 Series Solid State Relay, 50 A Load, Panel Mount, 600 V ac Load, PM6760A50RPH
Out of stock
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC50 A
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeInstantaneous Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC50 A
Maximum Load Voltage DC600 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]91.8 mm