Sensata/Crydom Sensata/Crydom PM67 Series Solid State Relay, 60 A Load, Panel Mount, 600 V ac Load, PM6760A60PH
RS Stock No: 2270951
Mfr Part No: PM6760A60PH
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom PM67 Series Solid State Relay, 60 A Load, Panel Mount, 600 V ac Load, PM6760A60PH
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeCage Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC60 A
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC60 A
Maximum Load Voltage DC600 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]91.8 mm