Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 10 A Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 8 V dc Control, EL240A10R-05
RS Stock No: 7406613
Mfr Part No: EL240A10R-05
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 10 A Load, Panel Mount, 280 V ac Load, 8 V dc Control, EL240A10R-05
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC10 A
Switching TypeRandom Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC280 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]14.3 mm