Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 20 A Load, Surface Mount, 72 V dc Load, 32 V dc Control, DC100D20C
RS Stock No: 7569537
Mfr Part No: DC100D20C
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 20 A Load, Surface Mount, 72 V dc Load, 32 V dc Control, DC100D20C
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC20 A
Switching TypeInstantaneous Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC100 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]57.3 mm