Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A Load, PCB Mount, 660 V rms Load, 32 V dc Control, PFE480D25R
RS Stock No: 7385614
Mfr Part No: PFE480D25R
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A Load, PCB Mount, 660 V rms Load, 32 V dc Control, PFE480D25R
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePCB
Terminal TypeThrough Hole
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC660 V
Switching TypeInstantaneous Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC25 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]34.3 mm