Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A rms Load, Panel Mount, 530 V rms Load, 32 V dc Control, D53TP25D
RS Stock No: 1845983
Mfr Part No: D53TP25D
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A rms Load, Panel Mount, 530 V rms Load, 32 V dc Control, D53TP25D
In stock - 99
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew, Saddle Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC530 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC25 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]73.4 mm