Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A rms Load, PCB Mount, 280 V rms Load, 36 V rms Control, PFE240A25
RS Stock No: 394513
Mfr Part No: PFE240A25
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A rms Load, PCB Mount, 280 V rms Load, 36 V rms Control, PFE240A25
Out of stock
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePCB
Terminal Type
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC280 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC25 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]34.3 mm