Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A rms Load, PCB Mount, 660 V rms Load, 15 V Control, PF480D25
RS Stock No: 394484
Mfr Part No: PF480D25
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 25 A rms Load, PCB Mount, 660 V rms Load, 15 V Control, PF480D25
Out of stock
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePCB
Terminal Type
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC660 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC25 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]34.3 mm