Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 30 A Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, DR2260D30W
RS Stock No: 9107330
Mfr Part No: DR2260D30W
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 30 A Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, DR2260D30W
Out of stock
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC30 A
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]76 mm