Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 40 A Load, Surface Mount, 150 V dc Load, 32 V dc Control, DC200D40C
RS Stock No: 7569543
Mfr Part No: DC200D40C
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 40 A Load, Surface Mount, 150 V dc Load, 32 V dc Control, DC200D40C
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC40 A
Switching TypeInstantaneous Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC150 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]47 mm