Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 50 A rms Load, Panel Mount, 530 V rms Load, 32 V Control, D53TP50D
RS Stock No: 1845999
Mfr Part No: D53TP50D
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 50 A rms Load, Panel Mount, 530 V rms Load, 32 V Control, D53TP50D
In stock - 46
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew, Saddle Clamp
Maximum Load Voltage AC530 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC50 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]73.4 mm