Sensata/Crydom Sensata/Crydom Solid State Relay, 6 A Load, PCB Mount, 100 V dc Load, 28 V dc Control, CMXE100D6
RS Stock No: 7385522
Mfr Part No: CMXE100D6
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom Solid State Relay, 6 A Load, PCB Mount, 100 V dc Load, 28 V dc Control, CMXE100D6
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeCage Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Switching TypeDC
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC6 A
Maximum Load Voltage DC100 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]25.4 mm