Sensata/Crydom Sensata/Crydom SSC Series Series Solid State Relay, 25 A Load, Surface Mount, 1000 V Load, 28 V Control, SSC1000-25-24
RS Stock No: 5353056
Mfr Part No: SSC1000-25-24
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom SSC Series Series Solid State Relay, 25 A Load, Surface Mount, 1000 V Load, 28 V Control, SSC1000-25-24
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew, Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC25 A
Switching Type
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC1000 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]47 mm