Teledyne LeCroy Teledyne LeCroy T3PS16006 Bench Power Supply, 360W, 1 Output, 0 - 60V, 0 - 6A
RS Stock No: 1954323
Mfr Part No: T3PS16006
Brand: Teledyne LeCroy
Teledyne LeCroy T3PS16006 Bench Power Supply, 360W, 1 Output, 0 - 60V, 0 - 6A
In stock - 1
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeBench
Supply Voltage230 V ac
SeriesT3PS
RMS Ripple & Noise [mV]5 mV
Bench Power Supply TypeSwitching DC Power Supply
Model NumberT3PS16006
Output Voltage60 V dc
BrandTeledyne LeCroy
AC/DCDC
Output Connector
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]360 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerTeledyne LeCroy
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]100 mV
Input Connector
RMS Ripple & Noise [mA]3 mA
Manufacturer Part NumberT3PS16006
Number of Outputs1
ProgrammableNo
Output Current6 A ac
Maximum Temperature40 °C